Uudenmaan liitto

Maakuntahallitus

Johanna Karimäki (Espoo), vara Anu Frosterus (Karkkila)

Maakuntavaltuusto

Maakuntavaltuuston jäsenet kunnittain aakkosjärjestyksessä. Huomaathan, että useassa kohtaa paikka on jaettu toisen puolueen edustajan kanssa, jolloin selvyyden vuoksi näkyvillä on paikan tiedot kokonaisuudessaan.

Maakuntavaltuuston 1. varapuheenjohtajana toimii vantaalainen vihreä, Timo Juurikkala.

Askola
Varsinainen jäsen
Simo Sorsa, kesk
Varajäsen
Reija-Riikka Stenbäck, vihr

Espoo
Varsinainen jäsen
Susanna Rahkonen, vihr
Varajäsen
Kirsi Louhelainen, vihr
Varsinainen jäsen
Risto Nevanlinna, vihr
Varajäsen Jyrki Kasvi, vihr

Järvenpää
Varsinainen jäsen
Terho Pursiainen, vihr
Varajäsen
Kaija Tuuri, sd

Nurmijärvi

Varsinainen jäsen
Tarja Haaranen, vihr
Varajäsen
Hannu Toikkanen, vas

Porvoo
Varsinainen jäsen
Janette Englund, r
Varajäsen
Pasi Siltakorpi, vihr

Raasepori
Varsinainen jäsen
Tanja Konttinen, vihr
Varajäsen

Marko Reinikainen, vihr

Sipoo
Varsinainen jäsen
Kaj Lindqvist, r
Varajäsen
Marketta Mattila, vihr

Tuusula
Varsinainen jäsen
Ilona Toivanen, vihr
Varajäsen
Antti Kaikkonen, kesk

Vantaa
Varsinainen jäsen
Timo Juurikkala, vihr
Varajäsen
Anssi Aura, vihr

Tarkastuslautakunta

Silvo Kaasalainen (Vantaa)

vara Marjo Matikka (Espoo)

Uudenmaan liiton kielellisten palveluiden toimikunta

Reija-Riikka Stenbäck (Askola)
vara Jay Gonzalez (Järvenpää)

Helsingin seudun ympäristöpalvelut (HSY)

Hallitus:

Siru Kauppinen (Vantaa)
vara Jouni Vauhkonen (Vantaa)

Timo Lahti (Espoo)

vara Kaarina Saramäki (Espoo)

Tarkastuslautakunta:

Jarkko Pietikäinen,  (Vantaa)
Marjo Matikka (Vantaa)

Helsingin seudun liikenne -kuntayhtymä (HSL)

Hallitus:

Sirpa Hertell, vpj. (Espoo)
varajäsen Heli Halava (Espoo)

Hanna Valtanen (Vantaa)
varajäsen Jouni Vauhkonen (Vantaa)

Tarkastuslautakunta:

Kimmo Kyrölä (Espoo)

varajäsen Petteri Niskanen (Vantaa)

Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri (HUS)

Hallitus:

Jari Oksanen (Porvoo)
vara Marko Reinikainen (Raasepori)

Tarkastuslautakunta:

Päivi Salli (Espoo)
vara Taru Tiusanen (Järvenpää)

Psykiatrinen lautakunta

Tiina Turkia (Helsinki)
vara Eero Untamala (Vantaa)

Vähemmistökielinen lautakunta

Hilkka Toivonen (Siuntio)
vara Pirjo Työrinoja (Helsinki)

HYKS-lautakunta

Heidi Rosbäck-Mikkonen (Vantaa)
vara Leila Tauriainen (Espoo)

Vesa Helkkula (Kauniainen)
vara  Anita Antskog-Karstinen (Kauniainen)

Hyvinkään sairaanhoitoalueen lautakunta

Terho Pursiainen (Järvenpää)
vara Katri Kakko (Järvenpää)

Maritta Kopsala (Nurmijärvi)
vara Taru Järvimaa (Hyvinkää)

Lohjan sairaanhoitoalueen lautakunta:

Laila Reikko (Karkkila)
vara Pekka Halonen (Siuntio)

Kari Hakala (Lohja)
vara Arja Penttinen (Lohja)

Länsi-Uudenmaan sairaanhoitoalueen lautakunta

Charlotta Wolff (Raasepori)
vara Marko Reinikainen (Raasepori)

Ira Enckell (Raasepori)
vara Susanne Grönqvist (Raasepori)

Porvoon sairaanhoitoalueen lautakunta

Leila Nurmilaakso (Porvoo)
vara Pasi Siltakorpi (Porvoo)

Mari Lotila (Lapinjärvi)
vara Sirpa Pöllönen (Sipoo)

Vähemmistökieliset jaostot

Länsi-Uusimaa

Esko Vuorinen (Raasepori),

varaIra Enckell (Raasepori)

Porvoo

Gunilla Törnblom (Loviisa)

vara Marianne Chanth (Porvoo)

Lohja

Rolf Oinonen (Lohja)

Hilkka Toivonen (Siuntio)


HUS-liikelaitokset

Ei-sairaanhoidollisten tukipalvelulujen liikelaitosten johtokunta:
Jari Oksanen, Porvoo (Tuomas Tuure, Hki)

Sairaanhoidollisten tukipalvelujen liikelaitosten johtokunta:
Suzan Ikävalko, Helsinki, johtokunnan puheenjohtaja (Reetta Vanhanen )

HUS-Kiinteistöt: Marko Kivelä, Espoo

Uudenmaan virkistysalueyhdistys

Valtuuskunta:

valtuuskunnan 1.vpj. Jussi Vuori (Helsinki)

Risto Asikainen (Espoo)
vara Vera Koura (Espoo)

Veikko Valkonen (Kerava)

vara Verna Kotiranta (Kirkkonummi)

Tuuli Vainikkala (Nurmijärvi)
vara Sirpa Timonen-Nurmia (Nurmijärvi)

Hallitus:

Michael Perukangas (Porvoo)
vara Hannu Kokko (Vantaa)

Juhani Kytö (Espoo)
vara Lassi Koikkalainen (Inkoo)

ETEVA

Hallitus:

Risto Salovaara (Järvenpää)
varajäsen Reeta Rossi (Loviisa)

Keski-Uudenmaan  koulutuskuntayhtymä (Keuda)

Hallitus:

Joanna Ovaska (Kerava)
varajäsen Jari Fagerlund  (Mäntsälä)

Länsi-Uudenmaan ammattikoulutuskuntayhtymä (Luksia)

Hallitus:

Sari Huttu-Méling (Lohja)
varajäsen Pirjo Lehtonen (Lohja)

Keski-Uudenmaan pelastustoimen liikelaitos

1. Santeri Pienimäki (Mäntsälä), vara Simo Nuuttila (Mäntsälä)
2. Taru Järvimaa (Hyvinkää), vara Laura Kekäläinen (Hyvinkää)

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitoksen johtokunta

1. Marko Knuutila (Espoo), vara Marjokaisa Piironen (Kirkkonummi)

Laurea ammattikorkeakoulu, osakeyhtiön hallitus

Hallitus:

Jarno Lappalainen (Espoo)

OMNIA – Espoon seudun koulutuskuntayhtymä, yhtymähallitus

Hallitus:

Hanna Kalanne (Espoo)
vara: Antti Kainulainen (Espoo)

Pekka Poutanen (Kirkkonummi)
vara: Outi Saloranta-Eriksson (Kirkkonummi)

Tarkastuslautakunta:

Eeva Honkanummi (Espoo)
vara: Marko Kivelä (Espoo)

Västra Nylands Folkhögskola

Styrelsen:

Esko Vuorinen (Raseborg)
ersättare Susanne Grönqvist (Raseborg)

Uudenmaan päihdehuollon kuntayhtymä

Hallitus:

Eve Rämö (Vantaa)
varajäsen Anu Frosterus (Karkkila)

Tarkastuslautakunta:

Leila Koponen (Espoo)
varajäsen Kari Hakala (Lohja)

Keski-Uudenmaan ympäristölautakunta

1. Irja Paloheimo (Järvenpää), vara Mikko Vesterinen (Järvenpää)

Tuusulan seudun vesilaitos

Pertti Aalto (Kerava)
Petri Asuinmaa (Kerava)

Keski-Uudenmaan vesiensuojelun kuntayhtymä

Hallitus:

Rauno Heikkilä  (Vantaa)
vara Ari Männikkö (Vantaa)

Eeva-Liisa Nieminen (Tuusula)

vara Kaisa Saarikorpi (Järvenpää)

Tarkastuslautakunta:

Pekka Kauhanen (Kerava)

Silvo Kaasalainen (Vantaa)

Porvoon alueellinen jätelautakunta

1. Reija-Riikka Stenbäck (Askola), vara Tommi Kärkkäinen (Askola)

Länsi-Uudenmaan jätelautakunta

1. Sikke Leinikki (Vihti), vara Niklas Merikallio (Vihti)

Kiertokapulan alueen jätehuoltolautakunta

Useita uusmaalaisia kuntia kuuluu alueeseen, mutta vihreiden edustaja on Hämeen puolelta. Varsinainen jäsen Petri Ojanen (Janakkala) ja vara Jenni Mannila (Hämeenlinna).