Alta löydät Uudenmaan Vihreiden vuoden 2011 eduskuntavaalien ehdokkaat.

2 Tuija Brax

oikeusministeri

synt. 1965, asuinpaikka Helsinki

tuija.brax(a)om.fi, 09 160 67500
Kampanjapäällikkö: Sirpa Hertell, sirpa.hertell(a)vihreat.fi

Tue Tuijaa

3 Tiina Elo

MMM, kaupunginvaltuutettu

synt. 1971, asuinpaikka Espoo

tiina.elo at vihreat.fi, 045 261 7447
Kampanjapäällikkö: Tony Hagerlund, tony.hagerlund(a)iki.fi

Tue Tiinaa

4 Kristian von Essen

puoluevaltuuskunnan puheenjohtaja, företagare

synt. 1968, asuinpaikka Sjundeå

kristian.essen(a)degrona.fi
Kampanjapäällikkö: Harri Haanpää, harri.haanpaa(a)siuntionvihreat.com

Tue Kristiania

5 Anu Frosterus

artesaani, kaupunginvaltuutettu

synt. 1972, asuinpaikka Karkkila

frosterus.anu(a)gmail.com
Kampanjapäällikkö: Maria Frosterus, msundqvist78(a)hotmail.com

Tue Anua

6 Jens Gellin

sovittelija, terapeut

synt. 1956, asuinpaikka Kirkkonummi

jens.gellin(a)onni-inno.com
Kampanjapäällikkö: Hile Meckelborg, hile(a)rullaten.fi
Jensin vaalivideo

Tue Jensiä

7 Ana María Gutiérrez Sorainen

kääntäjä, tulkki

synt. 1967, asuinpaikka Nummi-Pusula

anasorainen(a)gmail.com
Kampanjapäällikkö: Eija Kettunen, kettunen_eija(a)luukku.com

Tue Anaa

8 Erja Hakkarainen

FM, biologi, tiedottaja MTi

synt. 1965, asuinpaikka Vantaa

erja.hakkarainen(a)vantaanvihreat.fi
Kampanjapäällikkö: Liisa Huttunen, huttuli(a)kolumbus.fi

Tue Erjaa

9 Heikki Hiilamo

Tutkimusprofessori, köyhyystutkija

synt. 1964, asuinpaikka Helsinki

heikki.hiilamo(a)saunalahti.fi
Kampanjapäällikkö: Eero Karisto, eero.karisto(a)aucuparia.fi

Tue Heikkiä

10 Inka Hopsu

maahanmuuttajataustaisten lasten opettaja, apulaisrehtori

synt 1976, asuinpaikka Espoo

inka.hopsu(a)gmail.com
Kampanjapäällikkö: Laura Malme, laura.malme(a)gmail.com

Tue Inkaa

11 Jari Ihonen

TkT, erikoistutkija

synt. 1972, asuinpaikka Espoo

jariihonen(a)yahoo.co.uk

Tue Jaria

12 Pauliina Juntunen

terveystieteiden maisteri, opettaja

synt. 1973, asuinpaikka Kirkkonummi

pauliina.juntunen(a)gmail.com
Kampanjapäällikkö: Kati Järvinen, katiejarvinen(a)gmail.com

Tue Pauliinaa

13 Timo Juurikkala

kansanedustaja, erityisopettaja

synt. 1958, asuinpaikka Vantaa

timo.juurikkala(a)eduskunta.fi
Kampanjapäällikkö: Sirpa Pajunen, sirpa.pajunen(a)vantaanvihreat.fi

Tue Timoa

14 Kari Kanala

pastori

synt. 1967, asuinpaikka Turku

kari.kanala(a)evl.fi
Kampanjapäällikkö: Pauli Waroma, pauli(a)sherpaagency.fi

Tue Karia

15 Kirsi Kanerva-Poranen

terveydenhoitaja, sairaanhoitaja

synt. 1967, asuinpaikka Kerava

kirsi.kanerva(a)poranen.com
Kampanjapäällikkö: Sari Pesu, sari.pesu(a)kerava.fi

Tue Kirsiä

16 Johanna Karimäki

kansanedustaja, diplomi-insinööri

synt. 1973, asuinpaikka Espoo

johanna.karimaki(a)eduskunta.fi
Kampanjapäällikkö: Veikko Karimäki, veikko.karimaki(a)helsinki.fi

Tue Johannaa

17 Jyrki Kasvi

kansanedustaja, tekniikan tohtori

synt. 1964, asuinpaikka Espoo

jyrki.kasvi(a)eduskunta.fi
Kampanjapäällikkö: Timo Tuomaala, jyrki.kasvin.kampanjapäällikkö(a)gmail.com

Tue Jyrkiä

18 Sirpa (Siru) Kauppinen

ympäristötekniikan M.Sc., kaupunginvaltuutettu, kouluttaja

synt. 1972, asuinpaikka Vantaa

sirpa.kauppinen(a)vihreat.fi,  +358 40 540 4691
Kampanjapäällikkö: Vaula Norrena, vaula.norrena(a)kolumbus.fi

Tue Sirua

19 Anniina Kostilainen

MMM, metsänhoitaja

synt. 1978, asuinpaikka Vantaa

anniina.kostilainen(a)vantaanvihreat.fi
Kampanjapäällikkö: Johanna Hristov, johanna.hristov(a)metsanhoitajat.fi

Tue Anniinaa

20 Kaisa Leka

sarjakuvapiirtäjä, serietecknare

synt. 1978, asuinpaikka Porvoo

kaisa(a)kaisaleka.fi
Kampanjapäällikkö: Janne Ekman, jaekman(a)hotmail.com

Tue Kaisaa

21 Helena Lustig

toimittaja, eläinsuojelija

synt. 1965, asuinpaikka Hyvinkää

helena.lustig(a)pp1.inet.fi
Kampanjapäällikkö: Maarit Pentti, maarit.pentti(a)konecranes.com

Tue Helenaa

22 Janne Länsipuro

luomuyrittäjä

synt. 1973, asuinpaikka Loviisa

janne.lansipuro(a)vihreat.fi

Tue Jannea

23 Päivi Meros

tradenomi

synt. 1983, asuinpaikka Nurmijärvi

paivi.meros(a)kolumbus.fi
Kampanjapäällikkö: Helena Kansanen

Tue Päiviä

24 Merva Mikkola

VTM, yhdyskuntasuunnittelija, kaupunginvaltuutettu

synt 1944, asuinpaikka Espoo

merva.mikkola(a)espoo.fi
Kampanjapäällikkö: Riikka Henttonen, riikka.henttonen(a)helsinki.fi

Tue Mervaa

25 Mikko Mäkelä

KM, päivähoidon suunnittelija

synt. 1974, asuinpaikka Vantaa

mikko.makela(a)vantaanvihreat.fi
Kampanjapäällikkö: Klaus Kojo, klaus.kojo(a)vantaanvihreat.fi

Tue Mikkoa

26 Paula Nordström

toimistosihteeri, aikuisopiskelija

tyn. 1963, asuinpaikka Lohja

paunor(a)gmail.com
Kampanjapäällikkö: Jarmo Pasanen, jarmo.pasanen(a)pp2.inet.fi

Tue Paulaa

27 Tuomo Railo

koreografi

synt. 1967, asuinpaikka Espoo

tuomo.railo(a)tuomorailo.net
Kampanjapäällikkö: Mika Railo, mika.railo(a)kotikone.fi
Tuomon vaalivideo

Tue Tuomoa

28 Juhis Ranta

opiskelija

synt. 1988 asuinpaikka Vantaa

juhis.ranta(a)vantaanvihreat.fi
Kampanjapäällikkö: Terhi Niinimäki, terhi.niinimaki (a) vantaanvihreat.fi

Tue Juhista

29 Satu Raudasoja

opiskelija

synt. 1983, asuinpaikka Espoo

satu.raudasoja(a)gmail.com
Kampanjapäällikkö: Hanna Tarnanen, hanna.tarnanen(a)gmail.com

Tue Satua

30 Marko Reinikainen

marinbiolog, dosentti

synt. 1966, asuinpaikka Raasepori

marko(a)markoreinikainen.fi
Kampanjapäällikkö: Lotta Rehman, eva-lotta.rehman(a)axxell.fi
Markon vaalivideo

Tue Markoa

31 Kaisa Saarikorpi

rehtori, pianonsoitonopettaja

synt. 1955, asuinpaikka Järvenpää

kaisa.saarikorpi(a)vihreat.fi
Kampanjapäällikkö: Risto Salovaara, rsalovaara(a)gmail.com

Tue Kaisaa

32 Sini-Pilvi Saarnio

biologi, ympäristötarkastaja

synt. 1970, asuinpaikka Sipoo

sini-pilvi.saarnio(a)elisanet.fi
Kampanjapäällikkö: Rauno Haapaniemi, rauno.haapaniemi(a)sipoo.fi

Tue Sini-Pilviä

33 Reija-Riikka Stenbäck

maatalous- ja metsätieteiden yo, opiskelija

synt. 1971, asuinpaikka Askola

reija-riikka.stenback(a)pp.inet.fi
Kampanjapäällikkö: Susanna Salokannel, susanna.salokannel(a)msoynet.com

Tue Reija-Riikkaa

34 Pasi Toiviainen

tiedetoimittaja, arkkitehti, ilmastoasiantuntija

synt. 1967, asuinpaikka Helsinki

pasi.toiviainen(a)vihreat.fi
Kampanjapäällikkö: Matti Ikonen, maikonen(a)cc.joensuu.fi

Tue Pasia

35 Jani Toivola

näyttelijä, yrittäjä

synt. 1977, asuinpaikka Helsinki

jani(a)thegreendress.fi
Kampanjapäällikkö: Tiina Haapiainen, jani.toivo(a)gmail.com

Tue Jania

36 Said Yusuf

tulkki, konsultti

synt. 1967, paikkakunta Espoo

yusufsaid2007(a)gmail.com

Tue Saidia